Forum na temu „Aktualnost doprinosa Nerkeza Smailagića političkim i islamskim naukama” održan u Bošnjačkom institutu

Sinoć je pred mnogobrojnom sarajevskom publikom, u prostoru Gazi Husrev-begova hamama upriličen Forum Bošnjačkog instituta – Fondacija Adila Zulfikarpašića na temu „Aktualnost doprinosa Nerkeza Smailagića političkim i islamskim naukama.“

Učesnici Foruma akademik Damir Grubiša, akademik Mile Babić, akademik Enes Karić, prof. dr. Elvis Fejzić, te urednik i moderator događaja dr. Hilmo Neimarlija govorili su o Nerkezovom politološkom i islamološkom opusu, političkom angažmanu, povezujući ga s političkim angažmanom Adila Zulfikarpašića.

Uvodničar i moderator programa dr. Hilmo Neimarlija na početku je istakao važnost Nerkeza Smailagića u povijesnim procesima i duhovnim krajolicima naših prostora kao mislioca, univerzitetskog profesora, prevodioca i autora koji je svojim predavanjima, tekstovima i udžbenicima pružio neprocjenjiv doprinos u afirmaciji prvog studija politologije u socijalističkim zemljama jugoistočne Evrope stekavši ugled pionira političkih nauka.

Kao student na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, akademik Damir Grubiša prisjetio se kako je europeistička struja bila isključivo određena djelovanjem i zalaganjem profesora Nerkeza Smailagića koji se borio da studij politologije bude neovisan od svih političkih diktata primjenjivanjem onih načela istraživanja u političkoj znanosti koja se provode i na drugim svjetskim univerzitetima.

Akademik Mile Babić u svom izlaganju govorio je o političkoj filozofiji Nerkeza Smailagića, dotaknuvši se njegovih knjiga Historija političkih doktrina I-II i ideja slobode, duha i moći, posebno u ozračju socijalizma, gdje u zaključku drugog sveska tvrdi da su „u socijalizmu na njegovom početku svijetlila dva magična svjetla um i sloboda, ali je libido dominandi, ili želja za dominacijom nadvladao strast za slobodom, a logika prisile povjerenjem u duh.“

Praveći poveznicu između lika i djela Nerkeza Smailagića i Adila Zulfikarpašića, akademik Enes Karić rekao je kako su oni između ostalog i plod atmosfere koju je osigurao Drugi vatikanski koncil bez kojeg ne bi bilo moguće iznjedriti velika djela poput Klasične kulture islama I-II, Uvod u Kur'an, Historiju islamske filozofije i dr. U Nerkezovom radu islam je tematiziran kao religija, kao civilizacija, kao kultura, kao nauka, potom kao umjetnost i stil života, čime se kod nas po prvi put o ovim temama izlagalo metodološki.

Govoreći o radu Adila Zulfikarpašića, njegovim naporima u očuvanju sveukupne bosanskohercegovačke islamske zajednice u emigraciji, između ostalog, pisanjem i objavljivanjem u časopisu Bosanski pogledi, akademik Enes Karić naglasio je kako svima nama u Evropi i svijetu, u atmosferi političkih previranja i agresija potrebno više slobode i otvorenosti, poentirajući kako su na ovom tragu bili i Adil i Nerkez.

Za kraj skupa, prof.dr. Elvis Fejzić dotakao se politološkog stvaralaštva Nerkeza Smailagića, kao i njegovog iskustva sa socijalističkim režimom, temom koju je jako dobro poznavao i o kojoj je pisao s velikim razumijevanjem u drugom tomu Historije političkih doktrina.

Komparirajući politički angažman Zulfikarpašića i politološki angažman Smailagića, prof.dr. Fejzić spomenuo je da su obojica načelno bila prihvaćena od strane režima i da su ga obojica formalno uvažavala, no da su brzo spoznali njegove slabe tačke i pokušali reformatorski promijeniti vlast podržavajući proliberalne ideje Miroslava Krleže zbog čega su obojica postali izopćenici sistema.

Tako je u svega dva sata publika mogla čuti o značaju Nerkeza Smailagića koji je ostavio dubok trag u izučavanju i organiziranju političkih studija u južnoslavenskim okvirima, ali i oblikovanju jedinstvenog čitanja i promišljanja islamske kulturne tradicije.

Forum je završen druženjem uz koktel i posluženje.

Djelić atmosfere možete pogledati na linku: https://www.youtube.com/watch?v=HuZXLNI-6Ro&t=301s

KONTAKT

Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića

Mula Mustafe Bašeskije 21

71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina

+387 33 279 800, +387 33 279 777

info@bosnjackiinstitut.ba

biblioteka@bosnjackiinstitut.ba

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak - petak

08:00 - 16:00

BIBLIOTEKA

Ponedjeljak - petak

09:00 - 16:00

POSJETE

Ponedjeljak - petak

09:00 - 16:00

GRUPNE POSJETE SA VODIČEM

Najavljuju se telefonom ili e-mailom

© 2024 Bošnjački institut, sva prava zadržana.