Forum “Rezolucija – Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.” održan u Bošnjačkom institutu

U saradnji Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, Fondacije društva zajedničkih vrijednosti, Memorijalnog Centra Srebrenica – Potočari i Udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“, a pod pokroviteljstvom Predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denisa Bećirovića, večeras je u Bošnjačkom institutu održan Forum “Rezolucija – Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.”

Kako stoji u pozivu događaja „ova panel diskusija je posvećena Rezoluciji, njenom značaju i implementaciji  u procesu  sveobuhvatnog dolaska do istine, pravde i pomirenja,  kao i njenom međunarodnom  značaju i budućim refleksijama“.

Učesnici Foruma bili su stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim Nacijama, dr. Zlatko Lagumdžija, direktor Memorijalnog Centra Srebrenica – Potočari dr. Emir Suljagić, predsjednica Udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ gospođa Munira Subašić. Moderator događaja bio je publicista i bivši ambasador Bosne i Hercegovine u Saudijskoj Arabiji, gospodin Muhamed Jusić.

Skup je započeo obraćanjem predsjednika Upravnog odbora Bošnjačkog instituta, gospodina Fehima Škaljića koji je sve prisutne podsjetio na misiju Instituta i njegovog osnivača Adila Zulfikarpašića da upravo Institut bude mjesto na kojem će se organizirati javne rasprave o značajnim pitanjima našeg društva.

Poruku Predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denisa Bećirovića pročitala je savjetnica za vanjsku politiku dr. Hoda Dedić, a u kojoj se navodi kako je usvajanje Rezolucije i obilježavanje genocida u Srebrenici 23. maja u generalnoj skupštini UN-a poslana važna poruka čovječanstvu koja potiče izgradnju svjetskog etosa u kome nema mjesta za veličanje ratnih zločina i zločinaca. Rezolucija je podsjetnik na pravosnažne presude najviših sudova UN-a moraju služiti kao upozorenje budućim generacijama i kako kultura sjećanja ima ogromnu važnost, jer njegujući sjećanje kritički potičemo suočavanje s prošlošću, razvijamo duboku empatiju prema žrtvama genocida i osiguravamo da se on nikad više ne ponovi.

Dr. Zlatko Lagumdžija je u svom izlaganju predstavio put donošenja Rezolucije o Srebrenici, problemima i opstrukcijama s kojima se njegov tim susretao, ali i podršci velikog broja ambasadora i državnika, između ostalog, prijateljskih zemalja Turske, Crne Gore, Pakistana, Indonezije. Istakao je kako važnost Rezolucije nije samo u sjećanju na žrtve i odnosu prema preživjelim, već i prema jačanju međunarodnog prava, očuvanja globalnog mira i sigurnosti, borbi protiv negiranja genocida, obrazovanju i prevenciji budućih zločina.

U svom obraćanju je dr. Emir Suljagić naglasio kako je Rezolucija rezultat napora čitave generacije ljudi koji su neumorno vršili prikupljanja i klasificiranja materijala o zločinima u trenucima kada su se i dešavala, i tako dali svoj doprinos u očuvanju sjećanja na žrtve i pomogli da zločinci budu procesuirani. Za Suljagića je osjećaj nakon donošenja Rezolucije nagrađujući, i time obavezujući, a planovi ozbiljniji i dugoročniji, jer ovo znači obavezno uvođenje bosanskog genocida u kurikulume i nastavne planove, a onda i sankcioniranje negatora u javnom prostoru.

Za kraj je „Majka Srebrenice“ Munira Subašić istakla kako je Rezolucija važna jer će svijet nastaviti obilježavati ovaj dan i nakon njihove smrti i da Srebrenica nikad neće ostati zaboravljena. Ono na šta je ponosna je da su Majke svoju djecu uspjele odgojiti bez mržnje i osvete, i da budu školovana, jer kako je rekla djecu rađamo iz ljubavi i u ljubavi ih odgajamo. Ovom prilikom je sve prisutne upoznala sa skorim postavljanjem stalne postavke Cvijet Srebrenice u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku.

Događaj je završen prijemom u foajeu Bošnjačkog instituta gdje su učesnici i posjetioci mogli pogledati izložbu Genocid u Srebrenici: Jedanaest lekcija za budućnost, autora dr. Hikmeta Karčića.

KONTAKT

Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića

Mula Mustafe Bašeskije 21

71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina

+387 33 279 800, +387 33 279 777

info@bosnjackiinstitut.ba

biblioteka@bosnjackiinstitut.ba

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak - petak

08:00 - 16:00

BIBLIOTEKA

Ponedjeljak - petak

09:00 - 16:00

POSJETE

Ponedjeljak - petak

09:00 - 16:00

GRUPNE POSJETE SA VODIČEM

Najavljuju se telefonom ili e-mailom

© 2024 Bošnjački institut, sva prava zadržana.