U Bošnjačkom institutu otvorena izložba “31. MAJ Dan bijelih traka – Prijedor”

Povodom obilježavanja 32. godišnjice od stradanja civila na prostoru Prijedorske općine, ratne 1992-1995, Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića upriličio je otvaranje izložbe „31. MAJ Dan bijelih traka – Prijedor“.

Kako stoji u afiši izložbe „Dan bijelih traka obilježava se u znak sjećanja na 31. maj 1992. godine, kada je krizni štab Prijedora, na čelu sa Srpskom demokratskom strankom (SDS), izdao naredbu kojom je nesrpskom stanovništvu naređeno isticanje bijelog platna na domovima. U zločinima koji su uslijedili u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176 osoba, među kojima je 102 djece. Oko 30.000 Prijedorčana nesrpske nacionalnosti prošlo je kroz logore Trnopolje, Omarska i Keraterm.“

Autorski dvojac, historičari Emina Čengić – Bunjo i Hamza Memišević izložbu su pripremili sa željom da aktualiziraju pojedinačne priče i ispovijesti stradalih Prijedorčana koje teško nalaze svoj put u širem javnom diskursu.

Višemjesečni proces pripreme je prema riječima Emine Čengić – Bunjo uključivao korištenje arhive Haškog tribunala, različite literature i istraživanja pisanih na ovu temu, uz svesrdnu pomoć dr. Jasmina Medića, naučnog saradnika s Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu.

„Mogu da kažem da smo dosta zadovoljni rezultatima koje smo napravili s obzirom na to da smo uspjeli da formiramo jednu hronološki uređenu cjelinu. Naša izložba na svakom panou donosi jedno stravično događanje, jednu pojedinačnu priču o stradanju civila u logorima, silovanjima žena i muškaraca, ubistvima djece, zato što smo smatrali da tako možemo da dopremo do šire populacije, pogotovo mladih ljudi, izbjegavajući puke historijske činjenice koje često možemo da pročitamo i vidimo na vijestima. Iz tog razloga smatrali smo da je potrebno da ovakva izložba ugleda svjetlo dana, a slučajno se poklopilo sa donošenjem Rezolucije o Srebrenici u EU, tako da možemo reći da je izložena u pravom trenutku.“

Početak izložbe označilo je simboličko razapinjanje bijelog platna i puštanje proglasa o vješanju bijelih zastava na kuće i stanove i bijelih traka na ruke građana muslimanske i hrvatske nacionalnosti, nakon čega su učenici Prve bošnjačke gimnazije Sarajevo, Imran Jakić i Sara Kukuljac izveli recital Prijedorska matura autora Mirnesa Omerovića.

Historičarka Emina Čengić – Bunjo napomenula je kako je izbjegavanje inkriminacije Ratka Mladića i drugih za genocid na prostoru čitave Bosne i Hercegovine dovelo do toga da se zločini nad Bošnjacima lokaliziraju i svedu samo na područje Srebrenice pri tome zaboravljajući one počinjene u Prijedoru, Sanskoj dolini, Podrinju itd.

Stoga je izložba „31. MAJ Dan bijelih traka – Prijedor“ važna utoliko što omogućava kreiranje prostora u kojem je kultiviranje sjećanja moguće. Odgovoran i koncizan pristup autora koji su učestvovali na pripremi i izradi ovog projekta važan je doprinos u očuvanju istine i pravde za sve buduće generacije.

Bošnjački institut nastoji da se kroz ovakve i slične programe, kojima se obilježava kultura sjećanja, na dostojanstven način sjeti žrtava i bori protiv zaborava.

Izložbu svi zainteresirani posjetioci mogu posjetiti do 21. juna 2024. godine.

Previous
Previous

Izložba “Izazov formata”

Next
Next

Prikaz otvorenja izložbe Poniženje ljepote u Bošnjačkom institutu