
IZLOŽBA “Bosanski pogledi i putokazi: Adil Zulfikarpašić (1921-2008.)” u Bihaću
Izložba „Bosanski pogledi i putokazi: Adil Zulfikarpašić (1921-2008.)“ autora Narcise Puljek – Bubrić, Sanina Hatibovića i Ermina Lagumdžije nastala je u povodu obilježavanja stote godišnjice rođenja utemeljitelja i vakifa Bošnjačkog instituta, Adila Zulfikarpašića.
Izložba je vizualni prikaz života Adila Zulfikarpašića, liberala, demokrate, političara, intelektualca, biznismena, vakifa, dobročinitelja, novinara i kulturnog radnika. Prati hronologiju Zulfikarpašićevog života i podijeljena je na nekoliko glavnih segmenata: porijeklo i porodicu, Drugi svjetski rat, život u emigraciji, povratak u zemlju, bošnjaštvo, Bosnu i dobročinstvo, te na susrete sa istaknutim bosanskohercegovačkim umjetnicima i književnicima. Izložba je sačinjena od dokumanata, fotografija, kraćih tekstualnih osvrta, izjava, umjetničkih slika, citata i ličnih predmeta, zajedno čineći cjelinu koja hronološki prati njegov životni put od rođenja do poznih godina te prikazuje historijski kontekst u kome je Zulfikarpašić živio i djelovao.

Otvorena izložba “Umihana Čuvidina: pjesnikinja Bosne” u Centru za kulturu i edukciju “Safet Zajko“.
Izložba posvećena pjesnikinji Umihani Čuvidinoj (rođena u Sarajevu oko 1794. godine), u produkciji Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića a uz podršku Općine Novi Grad, otvorena je 19.9.2022. godine u prisustvu učenika i nastavnika O. Š. ” Umihana Čuvidina”, te predstavnika Općine Novi Grad i Bošnjačkog instituta.
Na deset panoa: Životni put Umihane Čuvidine, Alhamijado književnost, Narodna poezija, O ljubavi (i ratu), ” Voli kao Sevda”, Pjesnikinji Bosne, Knjiga “#ženeBiH”, Portret Umihane Čuvidine, Lutkica Umi i Ime Umihane Čuvidine – danas, autor izložbe Ermin Lagumdžija predstavio je život i djelo jedine bosanskohercegovačke alhamijado pjesnikinje.

Izložba Sarajevske razglednice Mersada Berbera
Izložba Sarajevske razglednice Mersada Berbera koja se realizira u okviru saradnje Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zufikarpašića i Općine Novi Grad Sarajevo otvorena je u srijedu, 1. juna 2022. godine u Galeriji Općine.
Postavku izložbe čine 24 slike iz ciklusa “Sarajevske razglednice“, koje je bosanskohercegovački slikar Mersad Berber, zajedno sa djelima iz ciklusa “Alegorija o Srebrenici“ i “Skenderovi soneti“, poklonio Institutu 2005. godine, a koje su od tada izložene u Zelenom salonu Mersada Berbera kao dio stalne galerijske postavke Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta.
Na otvorenju su se prisutnima i predstavnicima medija obratili direktor Instituta prof. dr. dr. Faris Gavrankapetanović, autor izložbe i kustos Ermin Lagumdžija i pomoćnica načelnika za obrazovanje, kulturu i sport Adisa Šuman. Posjetioci Galerije će izložbu moći pogledati do 1. jula 2022. godine, tokom čitavog trajanja manifestacije “Novogradski dani 2022“ koja je izložbom i otvorena.

Izložba “Bosanski pogledi i putokazi: Adil Zulfikarpašić (1921-2008.)”
U srijedu, 22.12.2021. godine u galeriji Bošnjačkog instituta otvorena je izložba posvećena utemeljitelju i vakufu Bošnjačkog instituta Adilu Zulfikarpašiću pod nazivom „Bosanski pogledi i putokazi: Adil Zulfikarpašić (1921-2008.)“ u povodu obilježavanja stote godišnjice rođenja. Autori izložbe su Narcisa Puljek – Bubrić, Sanin Hatibović i Ermin Lagumdžija. Izložba je vizualni prikaz života Adila Zulfikarpašića, liberala, demokrate, političara, intelektualca, biznismena, vakifa, dobročinitelja, novinara i kulturnog radnika. Prati hronologiju Zulfikarpašićevog života i podijeljena je na nekoliko glavnih segmenata: porijeklo i porodicu, Drugi svjetski rat, život u emigraciji, povratak u zemlju, bošnjaštvo, Bosnu i dobročinstvo, te na susrete sa istaknutim bosanskohercegovačkim umjetnicima i književnicima. Izložba je sačinjena od dokumanata, fotografija, kraćih tekstualnih osvrta, izjava, umjetničkih slika, citata i ličnih predmeta, zajedno čineći cjelinu koja hronološki prati njegov životni put od rođenja do poznih godina. Kroz izložbu prikazuje se historijski kontekst u kome je Zulfikarpašić živio i djelovao.

Otvorena izložba “FIGURATIVNO: Izbor skulptura iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta”
U Galeriji Općine Novi Grad, 6.12.2021. godine otvorena je izložba skulptura „FIGURATIVNO: Izbor skulptura iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta“. Autor i kustos izložbe Ermin Lagumdžija ovoga puta je publici u Galeriji Općine Novi Grad predstavio izbor skulptura iz zbirke Bošnjačkog instituta gdje su zastupljeni istaknuti bosanskohercegovački i regionalni skulptori, poput K. Angeli Radovanija, A. Augustinčića, M. Begića, I. Bilajca, I. Despić-Simonović, S. Ekmečića, A. Fejzića, V. Herljevića, A. Hozića, N. Ibrišimovića, M. Keče, F. Kršinića, A. Kučukalića, I. Meštrovića, I. Sabolića i drugih. Izložba „Figurativno“ rezultat je višegodišnje saradnje Općine Novi Grad i Bošnjačkog instituta na polju umjetnosti i kulture, a ova izložba je treća u okviru ove saradnje u 2021. godini.

Otvorena izložba “Avdo Smailović: preko trnja do zvijezda”
U Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“ otvorena je izložba „Avdo Smailović: preko trnja do zvijezda“ autora Maje Sijerčić i Ermina Lagumdžije. Izložba prati životni put Avde Smailovića, od djetinjstva do čuvenog muzičara, edukatora i kompozitora. Autori su, i pored nedostatnih objavljenih izvora, uz pomoć familije Smailović, Muzičke akademije u Sarajevu i izvora u biblioteci Bošnjačkog instituta, uspjeli na 10 panela predstaviti jedinstven i neobičan put ovog muzičkog genija, kao i njegovo muzičko nasljeđe.

“Sead Ekmečić: Izložba povodom izmiještanja Fontane mladosti”
Izložba djela akademskog kipara Seada Ekmečića otvorena je u Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića 10. avgusta, i biće postavljena do 10. septembra 2021. godine. Izložba je premijerno bila postavljena u Umjetničkoj galeriji Brčko distrikta BiH u oktobru 2020. godine u organizaciji Fondacije „Legat Ekmečić“, a povodom izmiještanja na novo mjesto Fontane mladosti, jednog od simbola grada Brčkog i najprepoznatljivijeg djela Seada Ekmečića. Izložbu skulptora čiji je brat Mevludin, kao blizak prijatelj i saradnik Adila Zulfikarpašića, dao značajan doprinos formiranju Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta, čine skulptorski i slikarski radovi Seada Ekmečića iz više kolekcija, kao i dokumentarni dio o životu i djelu umjetnika.

Izložba “Odjeci: likovne refleksije ratne destrukcije”
U srijedu 7. jula 2021. godine u galeriji Općine Novi Grad otvorena je izložba Odjeci: likovne refleksije ratne destrukcije, autora i kustosa Ermina Lagumdžije. Izložbu predstavlja izbor likovnih djela, slika, crteža i skulptura, iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta, ostvarena u različitim likovnim tehnikama, nastala tokom i nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu. Među zastupljenim autorima su Izet Alečković, Mersad Berber, Mevludin Ekmečić, Šemsa Gavrankapetanović, Seid Hasanefendić, Džeko Hodžić, Mensud Kečo, Edin Numankadić, Affan Ramić, Halil Tikveša, Mehmed Zaimović i drugi bosanskohercegovački likovni umjetnici čija djela svjedoče bogatstvo autentičnih likovnih poetika koje ujedinjeno i harmonično promovišu humanističke poruke otpora bezumlju i značaja kulture pamćenja.

Izet Alečković: izložba slika i crteža
U Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića postavljena je izložba slika i crteža Izeta Alečkovića, umjetnika čiji je slikarski rukopis prepoznatljivo ekspresivne geste neizostavan segment savremene bosanskohercegovačke likovnosti.
Na otvorenju izložbe, u ponedjeljak, 7. decembra 2020. godine, prisutnima su se obratili direktor Bošnjačkog instituta prof. dr. Faris Gavrankapetanović, kustos izložbe Ermin Lagumdžija, glumac Miki Trifunov i autor izloženih djela Izet Alečković. Postavkom 47 slika i crteža u holu i na dva sprata galerije Instituta nastavljen je kontinuitet promocije autentičnih bosanskohercegovačkih likovnih stvaraoca. Izložbu će posjetioci Instituta moći pogledati do 26. februara 2021. godine.

Mevludin Ekmečić: retrospektivna izložba slika i crteža povodom 90 godina života i 72 godine umjetničkog rada 1947-2019.
Izložba “Poetika otiska: izbor grafičkih listova iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta“ bila je postavljena u periodu od 12. do 18. marta 2020. godine u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo.
Postavku, koja je skinuta prije planiranog završetka izložbe radi proglašenja pandemije koronavirusa, činilo je 25 originalnih listova velikana bosanskohercegovačke grafike, među kojima su Dževad Hozo, Halil Tikveša, Emir Dragulj, Mersad Berber i drugi. Cilj izložbe bio je polifonijom poetika ostvarenih u različitim grafičkim tehnikama podsjetiti na visoke domete bosanskohercegovačke likovnosti druge polovine 20. stoljeća. Izložba je organizirana u okviru saradnje Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića i Općine Novi Grad Sarajevo, kojom se nastoje promovisati vrednote kulturne baštine Bosne i Hercegovine.

Izložba “POETIKA OTISKA”
Izložba “Poetika otiska: izbor grafičkih listova iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta“ bila je postavljena u periodu od 12. do 18. marta 2020. godine u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo.
Postavku, koja je skinuta prije planiranog završetka izložbe radi proglašenja pandemije koronavirusa, činilo je 25 originalnih listova velikana bosanskohercegovačke grafike, među kojima su Dževad Hozo, Halil Tikveša, Emir Dragulj, Mersad Berber i drugi. Cilj izložbe bio je polifonijom poetika ostvarenih u različitim grafičkim tehnikama podsjetiti na visoke domete bosanskohercegovačke likovnosti druge polovine 20. stoljeća. Izložba je organizirana u okviru saradnje Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića i Općine Novi Grad Sarajevo, kojom se nastoje promovisati vrednote kulturne baštine Bosne i Hercegovine.

Izložba “ODJECI: likovne refleksije ratne destrukcije”
Izložba “Odjeci“ postavljena je s ciljem doprinosa obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici, te će je posjetioci Bošnjačkog instituta moći pogledati od 9. jula do 28. avgusta 2020. godine.
Postavku čine radovi iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, ostvareni u različitim likovnim tehnikama, nastali tokom i nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu. Među zastupljenim autorima su Izet Alečković, Mersad Berber, Mevludin Ekmečić, Šemsa Gavrankapetanović, Seid Hasanefendić, Džeko Hodžić, Mensud Kečo, Edin Numankadić, Affan Ramić, Halil Tikveša, Mehmed Zaimović i drugi bosanskohercegovački likovni umjetnici.

Izložba “ODJECI: likovne refleksije ratne destrukcije”
Izložba “Odjeci“ postavljena je s ciljem doprinosa obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici, a posjetioci Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića mogli su je pogledati od 9. jula do sredine septembra 2020. godine.
Postavku u holu Instituta su činili radovi iz Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta, ostvareni u različitim likovnim tehnikama, nastali tokom i nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu. Među zastupljenim autorima bili su Izet Alečković, Mersad Berber, Mevludin Ekmečić, Šemsa Gavrankapetanović, Seid Hasanefendić, Džeko Hodžić, Mensud Kečo, Edin Numankadić, Affan Ramić, Halil Tikveša, Mehmed Zaimović i drugi bosanskohercegovački likovni umjetnici čija djela svjedoče bogatstvo autentičnih likovnih poetika koje ujedinjeno i harmonično promovišu humanističke poruke otpora bezumlju i značaja kulture pamćenja. Kustos izložbe: Ermin Lagumdžija, historičar umjetnosti.

Izložba “Mehmed Zaimović: Tajna slikarevog ateljea”
Posjetioci Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, u periodu od 5. decembra 2019. do 13. marta 2020. godine, mogli su pogledati izložbenu postavku radova iz slikarske zaostavštine Mehmeda Zaimovića.
Izložba “Mehmed Zaimović: Tajna slikarevog ateljea“, postavljena u holu i na dva sprata Instituta, bila je posvećena stvaralaštvu velikana bosanskohercegovačkog slikarstva koji je čitavog života predano i dosljedno promovisao filozofiju umjetnosti zasnovanu na integritetu autora kroz jedinstvo etičkih i estetičkih načela. Zaimovićev autentičan likovni rukopis prepoznat je i potvrđen je kao istinska dragocjenost bosanskohercegovačkog kulturnog naslijeđa. Kustos izložbe: Ermin Lagumdžija, historičar umjetnosti.

Izložba “Osman Nuri Hadžić”
U petak, 20. septembra 2019. godine, u Centru kulture Dobrinja – Vili Hadžihalilovića, otvorena je izložba Osman Nuri Hadžić: prosvjetitelj i književnik.
lzložba je organizirana u okviru projekta Ime moje škole, a za cilj joj je promoviranje lika i djela istaknutih ličnosti iz bosanskohercegovačke historije i kulture po čijim imenima osnovne škole Općine Novi Grad Sarajevo nose nazive. Projekat Ime moje škole implementira Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića uz podršku Općine Novi Grad Sarajevo

Izložba “Jugoslavija 1989.”
U srijedu, 29. maja 2019. godine, u holu Bošnjačkog instituta otvorena je izložba “Jugoslavija 1989.” koju su, u okviru History Festa Sarajevo, priredili bibliotekari Biblioteke Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića Narcisa Puljek-Bubrić, Sanin Hatibović i Amra Krzić.
Na 24 panoa predstavljene su fotografije, karikature i tekstovi iz štampe objavljene u Jugoslaviji 1989. godine, kroz tematske cjeline: politika, kultura, ekonomija i privreda. Izložbu će posjetioci Bošnjačkog instituta moći pogledati do 8. juna 2019. godine.

“Mersad Berber: monografska izložba” u Zagrebu
U Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu postavljena je monografska izložba Mersada Berbera, koju će posjetioci moći pogledati u periodu od 18.04. do 30.06.2019. godine.
Bošnjački institut ostvario je međunarodnu saradnju sa Galerijom Klovićevi dvori, te je za potrebe izložbe ustupio 12 radova Mersada Berbera iz tri ciklusa: Sarajevske razglednice, Soneti Skendera Kulenovića i Alegorija o Srebrenici, koje je 2005. godine bosanskohercegovački umjetnik poklonio Institutu. Otvorenju je prisustvovao veliki broj zvanica iz Zagreba i Sarajeva, kao i ličnosti iz kulturnog života Hrvatske.

Izložba „Logotipija“ Amira Hadžića
U četvrtak, 25. aprila 2019. godine, u holu Bošnjačkog instituta otvorena je izložba logotipa i vizuelnih identiteta “Logotipija” Amira Hadžića.
Autor je kroz galerijsku postavku predstavio presjek svog višedecenijskog rada u oblasti grafičkog dizajna. Izložbu su posjetioci Bošnjačkog instituta mogli pogledati narednih mjesec dana.

Izložba “Likovna lirika Salima Obralića“
Izložba “Likovna lirika Salima Obralića“ u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo otvorena je 18. marta, a posjetioci će je moći pogledati do 8. aprila 2019. godine.
Izložba je posvećena umjetniku koji je utisnuo pečat svog autentičnog izraza u bosanskohercegovačku likovnost kraja 20. i početka 21. stoljeća. U fokusu postavke je poetičnost – pjesnička nota u skladnoj vizuelnoj igri oblika, boja i tekstura motiva utemeljenih u tradiciji i duhu bosanskohercegovačkog bića – prisutna u Obralićevim slobodarskim istraživanjima kroz nadrealistična, metafizička, hiperrealistična i apstraktna slikarska ozračja.

Izložba “Džemaludin Čaušević: prosvjetitelj i reformator“
Izložba je dio projekta “Ime moje škole“ kojeg Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića realizuje u saradnji sa Općinom Novi Grad Sarajevo povodom obilježavanja osamdeset godina od smrti reisa Džemaludina Čauševića. Otvorenju su prisustvovali učenici Osnovne škole “Džemaludin Čaušević“ kojoj će, po završetku izložbe, pripasti info-paneli i promotivni materijali postavke.
KONTAKT
Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića
Mula Mustafe Bašeskije 21
71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
+387 33 279 800, +387 33 279 777
info@bosnjackiinstitut.ba
biblioteka@bosnjackiinstitut.ba
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak - petak
08:00 - 16:00
BIBLIOTEKA
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
POSJETE
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
GRUPNE POSJETE SA VODIČEM
Najavljuju se telefonom ili e-mailom
© 2024 Bošnjački institut, sva prava zadržana.