
VEZ I TKANJE

Poznate po vještini vezenja i tkanja, bosanskohercegovačke žene stvorile su, a i danas stvaraju izuzetne primjerke vezenih i tkanih predmeta koji imaju upotrebnu vrijednost u domaćinstvima. Poznate i po izuzetnoj maštovitosti prilikom odabira motiva koji često nose simbolične poruke, ali, također, i po vještini izrade i poznavanja tehnika veza i tkanja, bosanskohercegovačke žene stvorile su predmete među kojima se mogu naći neki koji imaju i umjetničku vrijednost.
Mahrame, peškiri, čevrme, učkuri, bošče, jambezi, zavjese sastavni su dio etnološke zbirke Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića. Zlatovez, puni vez, vezenje na „broj“, tehnike tkanja „pirlit“, „uzvod“ i druge samo su neke od tehnika vezenja i tkanja koje možemo vidjeti u ovoj zbirci.
Vegetabilni motivi najzastupljeniji su u vezu i tkanju, a pored njih tu su i geometrijski motivi. Nešto rjeđi, ali ipak oni koje povremeno susrećemo su zoomorfni motivi, i to uglavnom predstave pauna, ptica, ale i aždahe, mitskog čudovišta, i vrlo rijetko ribe. Omiljen, ali u isto vrijeme rijedak motiv jeste i džamija. Vjerovatno najcjenjenija vrsta veza jeste zlatovez. To je vrsta ukrašavanja tekstilnih predmeta zlatnom, pozlaćenom ili srebrenom niti na raznim podlogama. Korištene tehnike rada najčešće su bile: provlak, bejberek i razvaruša. Izbor korištenih motiva je brojan. Gotovo svi predmeti izrađeni su od ručno tkanog, pamučnog platna, beza, koji se tkao na uskom tkalačkom stanu.
Formiranje ove etnološke zbirke u najvećoj mjeri rezultat je dugogodišnjeg sistematskog otkupljivanja i prikupljanja predmeta od strane Adila i Tanje Zulfikarpašić, utemeljitelja Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića. Jedan dio zbirke formiran je tako što su pojedinci poklanjali predmete prepoznajući značaj institucije koja afirmira kulturne vrijednosti naroda u Bosni i Hercegovini.
Na ovaj način u jednoj instituciji pohranjeni su predmeti materijalne kulture, arhivski dokumenti, biblioteka i drugi značajni artefakti putem kojih se mogu identificirati i utvrditi neki elementi od kojih je sačinjen kulturni identitet ljudi koji su stoljećima živjeli na ovom prostoru.
-
NAKIT
-
METALNO POSUĐE
-
DRVOREZBARENI NAMJEŠTAJ
-
VEZ I TKANJE
-
ORUŽJE
Sve zbirke su inventarisane, popisane i katalozi su dostupni na zahtjev.
KONTAKT
Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića
Mula Mustafe Bašeskije 21
71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
+387 33 279 800, +387 33 279 777
info@bosnjackiinstitut.ba
biblioteka@bosnjackiinstitut.ba
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak - petak
08:00 - 16:00
BIBLIOTEKA
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
POSJETE
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
GRUPNE POSJETE SA VODIČEM
Najavljuju se telefonom ili e-mailom
© 2024 Bošnjački institut, sva prava zadržana.